Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Vilémov

Zpět | Zajímavosti a cíle > Církevní stavby >

Vilémov, 407 80

Web:www.poutni-mista-sluknovsko.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

U studánky s léčivými účinky nechal majitel panství ve Vilémově Jáchym Slavata postavit výklenkovou kapli. Jáchymův potomek pokračoval v 18. století ve zkrášlování poutního místa a v letech 1726 až 1731 dal Leopold, hrabě ze Salm - Reifferscheidtu zbudovat poblíž studánky kostel ke cti Nanebevzetí Panny Marie.
 
 

Jednolodní kostel byl postaven podle plánů stavitele Zachariase Hoffmanna z Lipové.

Na hlavním oltáři (1733 - 1734) je socha Černé Madony se sochami světců. Poblíž bočního oltáře sv. Jiljí se nalézá náhrobek (1774) s obrazem Leopolda ze Salmu a šest medailonů, vyprávějících o datech častých nebezpečí smrti, např. o napadení medvědem a zřícení kočáru do řeky.

Ve 30. a 40. letech 18. století nechal hrabě Leopold u kostela postavit kamenný most přes potok se sochami světců a schodiště ke svatyni, rovněž zdobené sochami. Jako poslední doplnila vilémovský raně barokní poutní areál křížová cesta s výklenkovými kaplemi a kaplí Božího hrobu. Vilémovské poutní místo spojovala s centrem lipovského panství, zámkem v Lipové, cesta osázená alejí lip.

Na stráni vedle kostela je obezděný léčivý pramen a nad ním malá výklenková kaple, datovaná rokem 1713. Léčebné účinky pramene byly známy již od poloviny 17. století. Majitelé panství Lipová, na kterém se nacházel, o něj proto pečovali. V roce 1696 byl pramen vyzděn kameny a opatřen dřevěným křížem. V roce 1713 nad ním nechal hrabě Jan Jiří Jáchym Slavata postavit zmiňovanou výklenkovou kapli s trojúhelníkovým štítem a reliéfem Piety a zřídil k ní nadaci. Důkazem toho měl být slavatovský znak umístěný pod Pietou a letopočet 1713.

Poloha:
Kostel se nalézá nad Vilémovským potokem, v místní části Dolina.

Zdroj: www.poutni-mista-sluknovsko.cz

Související články

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Vilémov
 

Církevní památky: kostely

Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Vilémov
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Vilémov
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Vilémov - dobové foto
 
Náhled pro tisk