Kostel Povýšení svatého Kříže v Jablonci nad Nisou

Zpět | Zajímavosti a cíle > Církevní stavby > Jizerské hory

Jizerské hory

Husova 1560/2
Jablonec nad Nisou, 466 01

GSM:+420 731 260 051
E-mail:karel.kolacek@starokatolici.cz
Web:www.starokatolici-jablonec.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Starokatolický kostel je jednou z nejvýznamnějších sakrálních secesních památek ve střední Evropě. Byl postaven v letech 1900 až 1902 v secesním stylu podle návrhu jabloneckého architekta Josefa Zasche.
 
 

Dnes kostel slouží svému původnímu účelu - bohoslužbám starokatolické církve.

Kostel patří k nejkrásnějším sakrálním secesním stavbám na našem území, má štíhlou věž a jednoduchý štukový dekor, také interiér je střízlivý. Každý detail je však vynikajícím uměleckořemeslným dílem.
Plán stavby včetně interiéru, vypracoval jablonecký architekt Josef Zasche (1871–1957) a realizací byla pověřena firma stavitele Emiliana Herbiga. Slavnostní položení základního kamene se konalo 18. 8. 1900 současně s oslavou 70. narozenin císaře Františka Josefa I. Stavba kostela byla dokončena 31. 8. 1902 a vysvěcena 8. l11. Kostel se souborem citlivě navazujících rodinných domů tvoří svým ranně secesním slohem jedinečnou památku moderní evropské architektury. Dům nejblíže kostela byl koncipován jako starokatolická fara a celá skupina tzv. Scheiblerových vil byla postavena v roce 1903 podle plánů jabloneckého architekta Roberta Hemmricha (1871–1946).

Kostel Povýšení sv. Kříže patří starokatolické církvi. Konají se zde pravidelně mše, příležitostně také svatební obřady, koncerty a další kulturní akce. 

starokatolici-jablonec.cz


Starokatolický kostel Povýšení sv. Kříže, autor: Archiv JKIC
 

Církevní památky: kostely

Starokatolický kostel Povýšení sv. Kříže, autor: Archiv JKIC
Kostel Povýšení svatého Kříže - secesní interiér, autor: Renata van Vleet
Starokatolický kostel - socha anděla, autor: Archiv JKIC
Varhany, autor: Archiv JKIC
Interiér - osvětlení v secesním stylu, autor: Archiv JKIC
 
Náhled pro tisk