Augustiniánský klášter Vrchlabí

Zpět | Zajímavosti a cíle > Církevní stavby > Krkonoše

Krkonoše

Husova 213
Vrchlabí, 543 01

Telefon:+420 499 456 111
E-mail:info@krnap.cz
Web:www.krnap.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Založen roku 1705 Maxmiliánem z Morzinů. Barokní architektura s prvky klasicismu, dokončen roku 1725, architekt Adam Auer.
 
 

Kostel vysvěcen královéhradeckým biskupem Mauriciem Adolfem Karlem z Pharsalu. Sedm portálových oltářů z let 1725 až 1735. Cenné varhany z roku 1895, firma Rieger z Krnova. Na hlavním oltáři vysokém 19 metrů je ústředním motivem obraz sv. Augustina, kterému je kostel zasvěcen (autorem je pražský malíř Franz Dalliger). Umělecky nejhodnotnější je oltář sv. Kříže na pravé straně presbytáře, pravděpodobně práce Jana Františka Pacáka, pomocníka a žáka Matyáše Bernarda Brauna. Pozoruhodné nástropní malby vytvořili vrchlabští Ignác a Gottfried Tauchmannovi. Vnitřní zařízení kostela tvoří harmonický a jednotný celek. 

Obytná budova kláštera byla sídlem přírodovědné a historické expozice Krkonošského muzea. V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce a muzeum je pro veřejnost do roku 2023 uzavřeno.

Kostel slouží zejména jako koncertní sál, který disponuje výbornou akustikou.

Příloha

Otevírací doba

UZAVŘENÍ KLÁŠTERA Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí, které začátkem října 2017 uzavřelo veřejnosti své dveře a zůstane nepřístupné až do roku 2023, projde přeměnou v nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku.

Související články

Augustiniánský klášter Vrchlabí, autor: archiv KRNAP
 

Církevní památky: kláštery

Augustiniánský klášter Vrchlabí, autor: archiv KRNAP
Augustiniánský klášter Vrchlabí, autor: jan špelda
Klášter a kostel Vrchlabí
Klášter a hrobky
Augustiniánský klášter ve Vrchlabí, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
Augustiniánský klášter ve Vrchlabí, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
 
Náhled pro tisk