Zřícenina skalního hrádku Drábské světničky

Zpět | Zajímavosti a cíle > Hrady a zříceniny hradů > Český ráj

Český ráj

Dneboh
Dneboh, 295 01

Web:lesycr.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Za pověstmi Českého ráje - Vandrovní místo

DLOUHODOBĚ UZAVŘENO Skupina sedmi mohutných pískovcových skalních bloků se nachází 4 km severovýchodně od Mnichova Hradiště, v masivu Mužského v Příhrazských skalách.
 
 

Na místech staršího opevnění byl na počátku 15. století vybudován hrad, většinou ze dřeva. Byl to pravděpodobně opěrný bod husitských vojsk při významné cestě Pojizeřím do Lužice. Skály byly mezi sebou propojeny dřevěnými mosty a ochozy a kamennými a dřevěnými schodišti. Dokonalý obranný systém byl doplněn obytnými místnostmi, tzv. modlitebnou, kazatelnou a strážnicí. Jediný chráněný přístup byl od soutěsky Ženská vrata na jihu. Po bitvě u Lipan hrádek opuštěn postupně chátral. Pro svou obrannou funkci byl nadále vyhledávaným útočištěm za třicetileté či 2. světové války.

Skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště musí zatím bohužel zůstat uzavřený. Lesy ČR tak respektují doporučení zástupců památkové péče. Hrad je součástí rozsáhlé nemovité kulturní památky a podle archeologů ho dlouhodobě a viditelně poškozují turisté i vandalové. Kvůli nim postupně zanikají výjimečné středověké relikty architektury v pískovcovém podloží. „Proto jsme museli objekt uzavřít a připravíme zadání projektové dokumentace na instalaci pochozích lávek a výšlapových schodišť a žebříků. Ty zamezí dalšímu poškozování památky. Čeká nás investice v řádu milionů korun,“ říká Pavel Rus, ředitel Oblastního ředitelství Lesů ČR pro severní Čechy s tím, že zatím nelze odhadnout termín prací ani otevření objektu. Uzavření „světniček“ je tedy dočasné, ale lidé o vyhlídky nepřijdou. V okolí jsou všechny turistické trasy přístupné. Maketa bývalého hradu je umístěna v muzeu v zámku Mnichovo Hradiště.

Související články

Zřícenina skalního hradu Drábské světničky, autor: Milan Drahoňovský
 

Hrady a zříceniny hradů: zříceniny hradů

Zřícenina skalního hradu Drábské světničky, autor: Milan Drahoňovský
drábské světničky, autor: Hejdrych
Drábské světničky z dronu, autor: Charousek
Drábské světničky z dronu, autor: Charousek
Drábské světničky z dronu, autor: Charousek
 
Náhled pro tisk