CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Search

Regular Events

The below review includes the hiking routes and the events convened annually on the Golden Route of the Bohemian Paradise.

Regular hiking routes

March

Hiking in the Bohemian Paradise – Rumcajs route
www.kctjicin.cz

April

Hiking in the region of Czech glassmakers
www.dosokola.cz

The Bohemian Paradise for children – opening the tourist season in the Bohemian Paradise within the game „Za pověstmi Českého ráje” (“Following of the Bohemian Paradise legends“). Children and adults can enjoy a route full of tasks and questions, and meet the characters from the Bohemian Paradise legends.
www.turnov.cz, www.infocentrum-turnov.cz

Fifty kilometres hike from Mladá Boleslav - traditional hike of the Czech Tourist Club with the offer of various route lengths both for the hikers and the cyclists.
www.kctmb.com

May

Fairytale forest in Rovensko pod Troskami – wandering in a beautiful countryside of Borecké rocks changed into the fairytale land. A steam train will travel to the fairytale forest from Turnov.
www.rovensko.cz

June

Líšenské hiking routes in the Bohemian Paradise
www.lisenske-pochody.cz

 

Created 18.9.2013 18:03:28 - updated 28.10.2013 19:46:57 | read 4877x
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load