CSENDE
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Wyszukiwanie

Jaskinia Piec Bartoša i podziemna rzeka

Czeski Raj

Frýdštejn, 468 32

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Po czesku „Bartošova pec”, psuedokrasowa jaskinia znajduje się w dolinie Vazoveckiego potoku ok. 3 km na północ od Turnova.
 
 

Ta wywierzyskowa jaskinia to zalany wodą, mający 30 m długości szczelinowy korytarz. Z jej wejścia wypływa woda z wydajnością 15 - 20 l/s. Kredowe skały zasilane są wodą z niedalekiego ponoru zwanego Ondříkovické propadání. Przed wywierzyskiem znajdowała się kiedyś huta szkła Bartoša (Bartošova sklářská huť) a nieopodal młyn, który później przekształcony został w szlifiernię szkła. Obecnie wykorzystywany jest jako obiekt rekreacyjny. Dalej, w dolinie Vazoveckiego potoku, znajdują się samotne zabudowania Slapy z kilkoma byłymi młynami i starosłowiańskie grodzisko z IX - X w. Leżący na powierzchni 2,2 ha powierzchniowy pomnik przyrody „Bartošova pec - Ondříkovické propadání“ utworzony został w 1965 r.

Ondříkovický pseudokrasový systém
 
Ondříkovický pseudokrasový systém
Ondříkovický pseudokrasový systém
Ondříkovický pseudokrasový systém
Ondříkovický pseudokrasový systém
Bartošova pec, autor: Luděk Antoš
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load