CSENDE
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Wyszukiwanie

Formacja Suché skály

Czeski Raj

Malá Skála, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Atrakcyjny skalny grzebień z mocnego piaskowca wznosi się wysoko na lasem i z daleka przypomina organy lub grzbiet smoka. Tworzy charakterystyczną sylwetkę krajobrazu Maloskalska.
 
 

Suché skály znajdują się ok. 3 km od formacji Malá Skála i 2 km od miejscowości Líšný. Wcześniej Suché skály nazywały się Kantorovy varhany, dziś są też nazywane czeskimi Dolomitami. Kamienne formacje powstały w wyniku przemieszczania płyt skorupy ziemskiej, kiedy doszło do podniesienia spodniej warstwy piaskowca i jego obrócenia pionowo do powierzchni ziemi. Chodzi o unikalne stanowisko geomorfologiczne, które u nas nie ma odpowiednika. Suché skály są popularnym terenem alpinistycznym. Dzielą się w przybliżeniu na 20 wieży - Hlavní, Sokolí i inne. W 1965 roku Suché skály stały się narodowym zabytkiem przyrody.

Nawiązujące artykuły

Pantheon (2)

Suché skály letecky, autor: Bacovský
 
Suché skály letecky, autor: Bacovský
Suché skály, autor: Milan Drahoňovský
Suché skály, autor: Milan Drahoňovský
Suché skály, autor: Bacovský
Suché skály, autor: Milan Drahoňovský
Suché skály, autor: Luděk Antoš
Suché skály, autor: Bacovský
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load