CSENDE
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Wyszukiwanie

Panská skála - Kamienne organy

Góry Luzickie

Kamenický Šenov, 471 14

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Szczyt Čedičový vrch o wysokości 597 m leżący na skraju miejscowości Kamenický Šenov jest najbardziej znanym rezerwatem geologicznym w Czechach.
 
 

Już w XVIII wieku był tu czynny kamieniołom, w którym odkryto jedno z najpiękniejszych stanowisk przedstawiających słupową strukturę bazaltu u nas. Pięcio i sześciokątne bazaltowe słupy są niemal pionowe. Mają długość do 12 m i średnicę 20 - 40 cm. Cała formacja przypomina piszczałki organów, dlatego jest nazywana Kamenné varhany.

Ze szczytu roztacza się piękny widok na Kamenický Šenov i okoliczne wzgórza. Pod skałą jest małe jeziorko, które powstało w jamie po wydobyciu skały i napełnia je woda deszczowa.

 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load