CSENDE
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Wyszukiwanie

Formacja Hradčanské stěny

Mácha region

Hradčany, 471 24

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Ściany skalne Hradčanské stěny znajdują się w rejonie między miejscowościami Mimoň i Doksy.
 
 

Od 1933 roku są częścią terenów chronionych Oblast Dokeská i pogórze Kummer. Chronione tereny ogłoszono w 1993 roku za część projektowanego Narodowego rezerwatu przyrody Dokeské pískovce a mokřady. Występują tu relikty wegetacji na skałkach z wapiennymi piaskowcami. Rośnie tu ok. 20 chronionych i zagrożonych oraz krytycznie zagrożonych gatunków flory. Cenne są formacje geomorfologiczne: skalne wieże, skalna brama, pokrywki itd., ale również ślady średniowiecznego wydobycia rudy żelaza. Znaczenie stanowiska zwiększa jeszcze występowanie puchacza i kruka.

Skalní brána
 
Skalní brána
Hradčanské stěny
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load