CSENDE
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Wyszukiwanie

Ruiny grodu skalnego Drábské světničky

Czeski Raj

Dneboh
Dneboh, 295 01

Web:lesycr.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Formacja siedmiu potężnych piaskowcowych bloków skalnych znajduje się 4 km na północny wschód od Mnichova Hradiště, w masywie Mužského w Příhrazských skałach.
 
 

Na początku XV wieku w miejscu starszych obwarowań zbudowano gród, z większej części drewniany. Był to prawdopodobnie punkt oparcia wojsk husyckich na ważnym szlaku po Pojezierzu (Pojizeřím) do Łużnicy. Skały między sobą były połączone za pomocą drewnianych mostów i galerii oraz kamiennych i drewnianych schodów. Doskonały system obronny uzupełniały pomieszczenia mieszkalne, tzw. modlitewnia, kazalnica i wartownia. Jedyne chronione dojście wiodło od przesmyku Ženská vrata na południu. Po bitwie pod Lipanami gród został opuszczony i stopniowo upadał w ruinę. Obecnie Drábské světničky są udostępnione zwiedzającym, umożliwiając piękny widok na Pojizeří. Makieta dawnego zamku znajduje się w muzeum na zamku Mnichovo Hradiště.

Położenie: 4 km od Mnichova Hradiště

Nawiązujące artykuły

Zřícenina skalního hradu Drábské světničky, autor: Milan Drahoňovský

Zamki i ruiny: Ruiny

Zřícenina skalního hradu Drábské světničky, autor: Milan Drahoňovský
drábské světničky, autor: Hejdrych
Drábské světničky z dronu, autor: Charousek
Drábské světničky z dronu, autor: Charousek
Drábské světničky z dronu, autor: Charousek
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load