CSENDE
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Wyszukiwanie

Ruiny zamku Pařez

Czeski Raj

Libuň, 507 15

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Na północno-zachodnim krańcu Prachovskich skał znajdują się ruiny skalnego grodu, który ze względu na swój kształt był zwany Pařez.
 
 

W źródłach historycznych pojawia się po raz pierwszy w 1403 roku, kiedy jego właścicielem był Jan z Pařezu.

Skała, na której stoi zamek jest wąską rozpadliną rozdzieloną na dwie części, miedzy którymi znajduje się szczelina. Na zachodnim skraju zamku stała czworokątna wieża z bramą, do której prowadził drewniany most z przeciwległej skały. Na powierzchni skały są do dziś widoczne ślady obwodowych murów obronnych oraz fundament czworokątnej wieży.

Dostęp: Pieszo od schroniska turystycznego po czerwonym szlaku turystycznym koło kąpieliska Pelíšek (4 km) lub samochodem przez Pařezską Lhotę w kierunku na Blata - można się zatrzymać tuż koło zamku. Obiekt jest przez cały rok dostępny dla zwiedzających.

Położenie: na północno-zachodnim krańcu Prachovskich skał, 3 km na południowy zachód od Libuně, 8 km na północny zachód od Jičína

Zřícenina hradu Pařez, autor: Jakub Podobský
 

Zamki i ruiny: Ruiny

Zřícenina hradu Pařez, autor: Jakub Podobský
Zřícenina hradu Pařez, autor: Jakub Podobský
Zřícenina hradu Pařez, autor: Jiří Morávek
Pařez, autor: Podobský Jakub
Pařez, autor: Podobský Jakub
Pařez, autor: Podobský Jakub
Pařez, autor: Podobský Jakub
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load