CSENDE
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Wyszukiwanie

Most kolejowy koło Sychrova

Czeski Raj

Sychrov, 463 44

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Niedaleko zamku Sychrov znajduje się ciekawy zabytek techniki.
 
 

Wybudowano go w latach 1857-1859 jako część pardubicko-libereckiej kolei (północ-południe). Most koło Sychrova leży we wcześniejszym katastrze miejscowości Radostín i Radimovice. Osiem przęseł o rozpiętości 9,5 m wznosi się łukiem nad doliną rzeki Mohelka na wysokości 32 m.

Osobliwość tej interesującej budowli polega na tym, że sześć z ośmiu przęseł jest w dwóch rzędach nad sobą. Taki układ łuków w piętrach nie jest u nas ani w świecie często stosowany. Przez wiadukt o szerokości ponad 11m prowadzi trasa kolejowa i jednocześnie jest na nim ostatnia zwrotnica stacji kolejowej Sychrov.

Jest to przepiękny przykład niewymuszonego i robiącego wrażenie wkomponowania kamiennej budowli kolejowej do krajobrazu.

Viadukt Sychrov, autor: AZ fotky
 

Viadukt Sychrov, autor: AZ fotky
Viadukt Sychrov, autor: AZ fotky
Viadukt Sychrov, autor: Charousek Pavel
Viadukt Sychrov, autor: Charousek Pavel
Viadukt Sychrov, autor: Jan Frýba
 
 
Stowarzyszenie Czeski Raj © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load