CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Search

Bažantník pond

Bohemian Paradise

Karlovice - Sedmihorky, 511 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Bažantník Pond is situated in the picturesque region of Český ráj, not far from Lázně Sedmihorky.
 
 

The Bažantík Pond is used as a swimming-pool; the season begins on 1st July and ends on 15th September. The beaches are grass or sand but swimming is on your own risk. Near the pond, there is a campsite named Sedmihorky whose premises comprise toilets and showers, including facilities for the disabled and for babies. In addition, there is a snack-bar, asphalt and grass grounds for volleyball and other ball games, 3 exterior table tennis areas, a mini-golf course and a bike rental outlet. Sports equipment (tennis rackets, balls, petanque, softball, etc.) may be hired from the receptionist. Dogs are not allowed but sports fishing is possible with a permit.

Area: 2.5 hectares.

Bažantník, Sedmihorky, author: Ondřej Holas
 

Type of facility: Pond, reservoir, gravel pit Other facilities: Showers, WC, Refreshments, Refreshments, Children’s corner Sports facilities: Hire of boats and other equipment, Pitches, Minigolf, Table tennis

Bažantník, Sedmihorky, author: Ondřej Holas
Rybník Bažantník
IMG 63501 Sedmihorky
IMG 63141 Sedmihorky
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load