CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Radvanecký Pond

Lusatian Mountains

Sloup v Čechách, 471 52

Phone:+420 487 753 520
E-mail:koupaliste.sloup@volny.cz
Web:www.obecsloupvcechach.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Radvanecký Pond is situated at the northern edge of Sloup v Čechách, a recreational village in the large valley of the Dobranovský Brook.
 
 

The Radvanecký Pond is situated in the upper part of the Dobranovský Brook between Radvanec and Sloup. The area is 8.67 hectares, the banks are mostly covered with forest, linked at the northern side with a large peat bog. On the opposite side, there is a robust dyke with a discharge point to drain water in a wide walled tunnel.

In 1890 a swimming -pool was built on the southeastern side of the pond, with a sand beach; later it was enlarged. The swimming -pool was a popular recreational locality after the Second World War as well. In 1965 its renovation was commenced and in 1967 the whole premises were open again for the public.

At present, the premises include a summer campsite with wooden cabins, a restaurant, a fast-food outlet, showers with hot water, toilets and a children's slide. The boat rental point offers 8 boats and registered fishermen can buy a permit for sport fishing. The beaches are covered with grass or sand and the bottom is sand.

Area: 8 hectares.

Radvanecký rybník

Type of facility: Pond, reservoir, gravel pit Other facilities: Showers, WC, Refreshments, Refreshments Sports facilities: Hire of boats and other equipment, Pitches, Table tennis

Radvanecký rybník
Radvanecký rybník
Radvanecký rybník
Radvanecký rybník
Radvánecký rybník, author: Milan Drahoňovský
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load