CSDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Jizerka settlement

Jizera Mountains

Osada Jizerka, 468 50

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The picturesque village of Jizerka is situated in the Jizera Mountains.
 
 

It is first mentioned as an outlying abode of Czech bird catchers and fanciers in 1539. Due to the occurrence of gems, this village was the subject of a long-lasting dispute between two dominions, which did not end until Jizerka was sold to the Frýdlant dominion. In 1769 the settlement consisted of a mere 7 buildings, but grew to 43, mostly wooden houses of lumberjacks and glass workers, by 1945. In 1828 the glass maker Riedel set up a glassworks to manufacture glass pipes and hollow glass; the ruins of the foundry are still present. Another glassworks plant was built in 1866 and was in operation until 1911. It is used as a boarding house at present. The village was named after the stream that flows through it. Nowadays Jizerka is a picturesque village in the heart of the Jizera Mountains with a few permanent residents. Most of the local houses are used for accommodation of tourist.

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load