CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Forest Theatre, Sloup v Čechách

Lusatian Mountains

Sloup v Čechách, 471 52

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Forest Theatre was built in a shallow rocky lowered area at the south-west base of the Na Stráži sandstone buttress, about 0.5 km to the South of Sloup.
 
 

The construction of Lesní divadlo (The Forest Theatre) according to the project drawn up by the painter Ringel started in 1920 and it was ceremonially opened in the summer of the next year with a performance of Hauptmann's play Die Versunkene Glocke (The Sunken Bell). The theatre made use of the broken sandstone rock massif, behind which the backstage area was hidden. On its north side, the stage was ended with an approximately 3.5 m high cylindrical tower, connected to the rock massif with a stone wall in which there is a Gothic gate. Besides that, there were also other wooden constructions on the stage, interconnected with passages and tunnels carved in the rock. In the ditch below the stage, there was the orchestra pit, and on the opposite hillside there was an adapted auditorium with wooden benches for about 1,600 viewers.

Since the 1960s, the theatre had been going to ruin for a long time, having nearly fallen in oblivion. In 2004, the theatre was repaired however and benches for 250 viewers were installed on the opposite hillside. In summer months, theatre performances are given here, which have a unique atmosphere.

Lesní divadlo Sloup v Čechách, author: Jana Nastoupilová

Park Specification: Outdoor stage

Lesní divadlo Sloup v Čechách, author: Jana Nastoupilová
Lesní divadlo Sloup v Čechách, author: Jana Nastoupilová
Lesní divadlo Sloup v Čechách, author: Jana Nastoupilová
Lesní divadlo Sloup v Čechách, author: Jana Nastoupilová
Letní pohádka v Lesním divadle, author: Jana Nastoupilová
Letní pohádka v Lesním divadle, author: Jana Nastoupilová
Program Lesního divadla 2018, author: Archiv TIC
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load