CSDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Search

Dutý Kámen Nature Preserve

Lusatian Mountains

Cvikov, 471 54

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Dutý Kámen nature preserve is located to the east from Cvikov. The noteworthy geological phenomenon - in English: Hollow Rock, is sandstone decomposed into unusual tiny columns. The little columns in a fan-like arrangement are 2 - 5 cm wide and up to 3 m high. The phenomenon is best visible from the 2.5-metre high rocky gnarl nearly in the middle of the ridge.
 
 

There is an old pathway on the rock ridge, with remnants of steps carved in the rock, and the path that will take you to the Karolínin Odpočinek, a platform to relax and look around, with a stone bench decorated with a relief of a crown. The neighbouring rock hides a small cavern. Just behind the platform you will come across the already mentioned rock mound with sandstone columns, sometimes nicknamed the Varhany (Organ).

The rocks at the southern end of the ridge will reveal a small yard where a relief of a head decorated with laurels, a lyra and a sword was carved in memory of the 100th anniversary of Theodor Körner, the poet. Next to the relief, there is a staircase carved in the rock that will take you to a lookout rock called Široký Kámen (i.e. wide rock): its top is equipped with an octagonal stone table and a bench. There used to be an astronomical-geographical orientation map and a sundial but the only preserved part of it is the clock face.

Dutý kámen, author: Míra Chmela
 

Nature Reserve Specification: Natural Park

Dutý kámen, author: Míra Chmela
Dutý kámen, author: AZ fotky
Dutý kámen, author: AZ fotky
Dutý kámen, author: AZ fotky
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load