CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Search

Bukovina Arboretum

Bohemian Paradise

Sedmihorky

GSM:+420 606 704 924
E-mail:ceskyraj@nature.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

It is situated at the platform of Hruboskalsko, at the Golden Trail of Český Ráj, not far from Hrubá Skála Castle.
 
 

The Bukovina arboretum was founded by the owner of the Hruboskalsko domain, Jan Bedřich Lexa of Aehrenthal and his trustee Leopold Anger around 1860. The arboretum is situated 360 m above sea level and its area equals 2.73 hectares. Its basic collection comprises 35 tree species, mostly from Northern America. The collection of wood species is considered one of the oldest, and one of the very first experimental areas of planting North American tree species in central Europe. There are several dozen foreign and domestic species and their cultivars, often considerably old.

The arboretum also comprises a historic garden house built in the second half of the 19th century in the Swiss style. It now houses an exposition and the seasonal information centre operated by the PLA administration office.

In July and August, there is a tearoom as well.

Naučná tabule

Nature Reserve Specification: Natural Park

Naučná tabule
Arboretum Bukovina
Informační centrum
Arboretum Bukovina
Vyhlídka Kamenný stůl
Vyhlídka Kamenný stůl
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load