CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Pusté Kostely Cave

Lusatian Mountains

Velenice, 470 02

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Pusté Kostely is a relatively large space mined in sandstone.
 
 

The cave ceiling is supported by a system of pillars nearly 4 m high. The caves are open; it is recommended to take a torch. About 300m from the bridge over the Svitava River, there is a timbered building of the former mirror factory. The water used as the source of energy for the machines used to flow through a 350 m long run carved in the rock meander of the river. The access in its system is through a narrow staircase in the rock, above the road, opposite the former glass factory. Other entrance points are on the bank of the river. One of them is a part of a large, dome-shaped space of a rock quarry. There is a forest pathway that climbs to the south from the glass factory, to a dilapidated building called Velenické Komory. It was originally a system of sandstone quarries with sand used in the glass industry. The chambers are 2 – 4 m high. They are stretched some 100 m into the sandstone massif.

Locality: 1 km from Svitava, 5 km from Zákupy, 8 km from Česká Lípa.

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load