CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Search

Barotošova cave

Bohemian Paradise

Frýdštejn, 468 32

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Pseudo-karst cave is located in the valley of the Vazovecký brook about 3 km north of Turnov. It is part of the karst system and its known length is 225 m.
 
 

The cave originated on fissures, which were spread by dissolving sandy limestone. An underground flow with an average yield of almost 30 l /s rises from it, which is fed, among other things, from two known sinks, from Podhorčí and Roudný.
Ondříkovice sinking belongs to the natural monument, but water does not flow to Bartošova kiln. The natural monument bears the confusing name "Ondříkovice pseudo-karst system", which no longer corresponds to the current knowledge of the cave. We are talking about pseudo-karst only for insoluble rocks, such as quartz sandstones, which form rock towns of the Bohemian Paradise. The flow under the spring was used to drive a water wheel.
In the past there used to be a mill and later a glass cutter, which is now a recreational facility.
The name furnace is sometimes used in the Bohemian Paradise as a synonym for the word cave (Russian or Bulgarian pawn). Some of them resemble a bread oven.

Bartošova pec, author: Luděk Antoš
 
Bartošova pec, author: Luděk Antoš
Ondříkovický pseudokrasový systém
Ondříkovický pseudokrasový systém
Ondříkovický pseudokrasový systém
Ondříkovický pseudokrasový systém
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load