CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Search

Kalich - Chléviště, rock labyrinth

Bohemian Paradise

Malá Skála, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The mysterious rock labyrinth offers superb views of the valley of the Jizera River.
 
 
The rock labyrinth named Kalich – Chléviště is situated near the village of Besedice, about 1.5 km to the southeast of Malá Skála. During the period of opposition against reformation, the rocks became a refugee of hunted non-Catholics. In memory of this part of the history, a chalice and the date 1634 was carved in the rock. Among other interesting elements, you come across the V. Sadovský Cave); the path in the rock gap will take you to Krocinovský Cave. In the middle of five gorges, there is a cave with a symbolic chapel that was used by the Czech Brethren. Another interesting element is the rock formations named Želva, Medvěd and Hroch (Turtle, Bear and Hippo). The labyrinth is marked with a yellow trail (in part the trail is carved in the rocks). The romantic rock group is situated in the sandstone at the western slope of Sokol Hill. On its top, there is a natural lookout point that offers views in particular to the north.
Chléviště - Kalich, author: Milan Drahoňovský
 
Chléviště - Kalich, author: Milan Drahoňovský
Chléviště - Kalich, author: Milan Drahoňovský
Chléviště - Husníkova vyhlídka, author: Bohumil Jakoubě
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load