CSDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Search

Smrk Mountain

Jizera Mountains

Nové Město pod Smrkem, 463 65

Web:www.nmps.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The mountain with a lookout tower is the highest point in the Czech part of the Jizerské Hory.
 
 

Mount Smrk (1,124 m above sea level) is the highest peak of the Czech part of the Jizerské Hory. It was named after a magnificent spruce that used to be near the top: in 1790 it was uprooted by a storm. Mount Smrk has always been a meeting point of three lands: Bohemia, Horní Lužice (Upper Lusatia) and Dolní Slezsko (Lower Silesia).

At the top you may come across a monument built in 1909, dedicated to the 100th anniversary of the visit of T. Körner, the famous German poet. Originally, there was a 25-metre-tall wooden lookout tower. It was damaged during the war. In 2003, a new lookout tower was built of steel. It offers wonderful views of the distant surroundings. In good weather you can see up to 150 km away.

Locality: 5 km to the east from Lázně Libverda, to the southeast from Nové Město pod Smrkem.

Opening hours

all months all the days of the week -

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load