CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Search

Dachovy swimming centre

Bohemian Paradise

Hořice, 507 81

GSM:+420 720 153 668
Web:https://tshorice.cz/o-koupalisti/ds-1001/p1=1003
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

A swimming centre with stylish wooden locker rooms, sandy beach, 2m spring board, roller coaster, wooden island, accommodation and refreshments, volleyball and beach volleyball courts, netball, table tennis and children\\\\\\\\\'s playground. The centre is also suitable for small babies.
 
 

The swimming pool replaced the former pond of Dachov in 1925. The pool features a 2-m springboard, roller coaster and a popular wooden island in the middle; the bottom is covered with sand and tiles. At the edge of the pool there is a designated area of shallow water for non-swimmers and a wading pool for children. It is also possible to avail of accommodation or have a meal there; the centre features a volleyball court, beach volleyball court, netball, table tennis, and a playground for children.

The swimming pool is also ideal for small babies. The pool is fed by a usually strong inflow of quality crystal clear water from a wooded slope and has a stone bed. The quality of the water is proved by the occurrence of the rare salamander, which is very sensitive to the cleanness of water and which is protected by law.

Opening hours

June - August Mo - Su 10:00 - 19:00

Entrance fee

Full entrance fee:60,00 CZK
Children:40,00 CZK
Koupaliště Dachova, author: Martin Hlaváček
 

Type of facility: Outdoor swimming-pool Activities: Paddling pool, Children’s swimming pool, Chute, Ski bridge Other facilities: Cabins, changing rooms, Showers, WC, Refreshments, Children’s corner Sports facilities: Pitches, Courts, Boules, Table tennis, Beach volleyball

Koupaliště Dachova, author: Martin Hlaváček
Koupaliště Dachova, author: Martin Hlaváček
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load