CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Search

Frýdlant

Jizera Mountains

náměstí T. G. Masaryka 37
Frýdlant, 464 13

Phone:+420 488 886 603
+420 488 886 604
E-mail:mesto@mu-frydlant.cz
mic@mesto-frydlant.cz
Web:www.mesto-frydlant.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Frýdlant is located in a spur of land of the same name, on both banks of of the Smědá River.
 
 

In the past the town used to be the administrative centre of the entire region. The first written note on Frýdlant dates back to 1278 when the Biberstein family bought the local castle from the Czech king. The history of Frýdlant is also connected with the name of Albrecht of Waldstein. Albrecht had his residence in Jičín, but he advanced to the title of Duke of Frýdlant.

The historical centre of Frýdlant was declared a historical town reserve. The town's dominant feature is the castle with a beautiful interior and rich collections. Frýdlant also attracts visitors thanks to various untraditional cultural events, such as the Frýdlant Jazz Workshop or special Waldstein Feast. The beautiful landscape around Frýdlant is ideal for romantic walks and Frýdlant is also a starting point for excursions to Jizerské hory.

Related articles

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load