CSDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Bedřichov

Jizera Mountains

Bedřichov 218
Bedřichov, 468 12

Phone:+420 483 380 034
+420 483 380 163
Fax:+420 483 380 034
E-mail:infocentrum@bedrichov.cz
obec@bedrichov.cz
Web:www.bedrichov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The holiday village of Bedřichov ranks among popular resorts in Jizerské hory. It is located 7km north of Jablonec nad Nisou and around 3km east of Liberec. It lies at the elevation of 720m and spreads out along both sides of the valley along the Nisa River.
 
 

Bedřichov developed at a glass foundry which was set up in 1598 by Petr Vanderer. Kristiánov, a former small glassmaking village located not far away, was founded in 1775 by Johann Leopold Riedel. It used to be a prospering and independent community at that time. An exposition of glassmaking and nature of Jizerské hory with a model of old Kristiánov was opened in Liščí bouda, a former glassmakers' pub. A cemetery of glassmakers with old tombs is also very interesting.

Nowadays there are numerous holiday houses in Bedřichov, which is a popular ski resort and starting point for hikes or cycle tours in Jizerské hory. Thanks to the peaceful environment, Bedřichov is also a good destination for a family holiday. It is easy to get there by city transport from Liberec and Jablonec nad Nisou. In summer Bedřichov is an ideal place for cycle touring, water sports and other activities. Thanks to an abundance of snow in winter, it offers lots of treated cross-country ski tracks and downhill courses.

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load