CSDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Search

Hejnice

Jizera Mountains

Nádražní 521
Hejnice, 463 62

Phone:+420 482 322 211
E-mail:info@mestohejnice.cz
Web:www.mestohejnice.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Hejnice is located near Frýdlant, in Frýdlantský výběžek. It extends in the Smědá Valley at the northern foot of the Jizerské hory.
 
 

Hejnice is a well-known place of pilgrimage. Its history is closely connected with a miraculous picture and pilgrimage church dating back to 1211. Healing water, springing in near Libverda, allegedly helped cure sick people. In 1692 Count František Gallas founded a Franciscan monastery in Hejnice.

In the 16th century iron ore mines were opened near Hejnice. In the 19th century several textile factories were set up in the village and its surroundings. In 1917 Hejnice became a town. The town also includes Ferdinandov, a part of the town lying at the confluence of Bílý Štolpich and Černý Štolpich. In the middle of the village there is a small arboretum.

Hejnice is an ideal starting point for excursions to attractive parts of Jizerské hory, both in summer and winter.

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load