CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Search

Semily town information centre

Bohemian Paradise

Husova 2
Semily, 513 01

Phone:+420 481 624 721
E-mail:info@semily.cz
Web:http://www.semily.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Semily information centre provides a wide range of information and services. It is situated in the heart of Semily, in Rieger Square.
 
 

The information centre offers information about Semily as well as the entire Bohemian Paradise, Pojizeří, Krkonoše Mountains and Jizera Mountains. It provides information about local sights, tips for trips, accommodation, dining and other services, information about train and bus connections as well as cultural and sporting events. It sells tickets to selected cultural events in Semily and its immediate surroundings.

The information centre also offers free information leaflets about the region and sells a wide selection of postcards, hiking and cycling maps as well as souvenirs. You an also buy small souvenirs such as badges, pendants, T-shirts and books including regional literature.

The information centre has wheelchair access.

Attachment

  • ikona souboru

Opening hours

July - August Mo - Su 9:00 - 17:00
September - June Mo - Su 9:00 - 12:00
13:00 - 16:00

Informační centrum Semily

Accommodation furnishing

Informační centrum Semily
Informační centrum Semily
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load