CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Search

Hotel Pacifik

Lusatian Mountains

Okružní 23
Hamr na Jezeře, 471 28

GSM:+420 603 519 483
+420 604 443 724
E-mail:info@hotel-pacifik.cz
Web:www.hotel-pacifik.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Capacity

Total capacity of beds: 45
Types of room: twin, three-bed, four-bed
The newly-refurbished family Hotel Pacifik is located near to Hamerské jezero, on the square of the village of Hamr na Jezeře, in the Mácha Region.
 
 

The Hotel Pacifik offers accommodation in rooms with one to five beds with a TV and en-suite bathroom and toilet, and also in two attic apartments with a kitchenette.

Meals are provided in the restaurant lounge and guests can choose between full and half board. The hotel restaurant offers hot and cold dishes, the option to organise different types of social events (weddings, parties, celebrations, company events, etc.), and video projection with satellite reception.

Hotel Pacifik, author: Archiv hotelu Pacifik

Accommodation furnishing

Classification: *** Facilities: room with shower Facilities: room with WC Facilities: TV in the room Facilities: TV in the common room Facilities: WiFi Facilities: conference room Facilities: grill, fireplace Facilities: training equipment Facilities: dance floor Facilities: car park Additional services: breakfast

Hotel Pacifik, author: Archiv hotelu Pacifik
Hotel Pacifik, author: Archiv hotelu Pacifik
Hotel Pacifik, author: Archiv hotelu Pacifik
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load