CSDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Hotel Helena

Giant Mountains

Horní 60
Rokytnice nad Jizerou, 512 45

Phone:+420 481 523 304
GSM:+420 604 246 873
E-mail:helena@rokytnice.com
Web:www.hotelhelena.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Capacity

Total capacity of beds: 63
Additional beds: 12
Total number of rooms: 25
Types of room: twin, three-bed, four-bed
Number of double rooms: 17
Number of three-bed rooms: 3
Number of four-bed room: 5
Hotel Helena offers comfortable accommodation in one of the most beautiful resorts in the western region of the Giant Mountains, in the town of Rokytnice nad Jizerou. The hotel is very attractively situated, as it lies directly opposite a ski tow, with the opportunity to go night-time skiing.
 
 

There are 25 rooms available in the hotel, a restaurant with a fireplace, a cocktail bar, sauna, reception, a children’s corner with billiards, and a car park which is secured by a gate to keep your car safe. All the rooms are equipped as standard: a shower or bath, a toilet, cable TV, night stands, lamps, a table, chairs and large wardrobes. Rooms are equipped with WIFI connection.

Hotel guests can dine in our cosy restaurant on the ground floor of Hotel Helena. This pleasant room can seat 80 people, and has a fireplace and an outside terrace for 20 people. The cocktail bar in the basement is a lovely place to sit – every day during the winter, and depending on the situation in the other months.

Guests can hire ski equipment in the hotel, including snowboards and other equipment as well as Leaderfor mountain bikes. A massage (to order) or a sauna is a nice way to round off the day. Minibus trips can be arranged.

We take care of your car. Parking is monitored by cameras.

Hotel Helena, author: Archiv hotelu Helena

Accommodation furnishing

Classification: *** Facilities: room with shower Facilities: room with shower Facilities: room with WC Facilities: TV in the room Facilities: WiFi Facilities: grill, fireplace Facilities: garden, terrace Facilities: training equipment Facilities: sauna Facilities: bike rental Facilities: ski rental Facilities: car park Facilities: coach parking Facilities: credit cards accepted Facilities: safe Additional services: breakfast Additional services: half board Additional services: full board Additional services: massage, physiotherapy

Hotel Helena, author: Archiv hotelu Helena
Hotel Helena, author: Archiv hotelu Helena
Hotel Helena, author: Archiv hotelu Helena
Hotel Helena, author: Archiv hotelu Helena
Hotel Helena, author: Archiv hotelu Helena
Hotel Helena, author: Archiv hotelu Helena
Hotel Helena, author: Archiv hotelu Helena
Hotel Helena, author: Archiv hotelu Helena
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load