CSDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Search

Ski Resort Severák

Jizera Mountains

Janov nad Nisou 603
Janov nad Nisou, 468 11

Phone:+420 483 710 999
GSM:+420 604 516 733
E-mail:lsseverak@skibizu.cz
Web:www.skijizerky.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Ski Resort is situated on the slopes of Mount Severák and Mount Slovanka near Janov nad Nisou. It is easy to access by car or by bus from Jablonec nad Nisou or Bedřichov.
 
 

The slopes are mostly slow and moderate hence the resort is recommended for family skiing and for beginners. Young skiers can use the SUN KID (moving sidewalk). The premises offer numerous ski lifts of various profile, designed for teaching children and adults. The piste named Jih is recommended for more advanced skiers.

Services:
Free parking - two car parks
Ski bus from Jablonec n.N.
Rental and service shop
Ski school
Fast food

Cross-country skiing trails: Severák is located on the main trail (Jizerská magistrála) and the trails are perfectly rolled. The network of trails offers a variety of choices as for the difficulty level and the length as the trails are interconnected.

Opening hours

December - March all the days of the week 8:30 - 16:30

Related articles

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load