CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Ski Resort Pařez

Giant Mountains

Dolní Rokytnice 26
Rokytnice nad Jizerou, 512 44

GSM:+420 605 556 536
E-mail:info@skiparez.cz
Web:www.skiparez.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Pařez Ski Resort offers cheap and top-quality skiing for families with children and for recreational skiers.
 
 

The premises comprises two ski lifts and a wonderful, perfectly rolled and nearly 80 m wide piste. There is a car park, a kiosk offering a variety of refreshments and chairs seated directly on the slope. The resort offers a ski school for beginners and advanced skiers and a snowboard school as well. In winter there is a ski bus for free in Rokytnice nad Jizerou.

The Pařez Ski Resort offers a summer alternative for your favourite sport - skiing. You can hire grass skis and the necessary equipment (poles, helmet, boots, pads, etc.) and use the ski lifts. The operators may provide basic directions on how to grass ski.

, author: Archiv Ski areálu Pařez

Facilities: Ski school Facilities: Ski school Facilities: Parking Facilities: Fast refreshments About the area: Artificial snow About the area: Technical maintenance of slope About the area: Ski bus

Ski centres

Number of chair lifts / cable cars: 2/0

, author: Archiv Ski areálu Pařez
, author: Archiv Ski areálu Pařez
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2021  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load