CSDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Hurray to Sobotka and mansion Humprecht

Bohemian Paradise

The town of Sobotka is called the gate to the Bohemian Paradise. The centre of Sobotka is the municipal historical zone with maintained folklore architecture of wooden houses (Šolcův farm, Vranův house), urban valuable square, dominant church of St. Mary Magdalene and other historical buildings. A unique hunting castle Humprecht from the 17th century is placed above the town. Do not miss the opportunity to visit so many tourist points of interest at once and go to Sobotka!
 
 

Museum of Fráňa Šrámek in Sobotka

In Sobotka, on the náměstí Míru (Square of Peace) there is Museum of Fráňa Šrámek, a recognized Czech dramatist, prosaic and poet born in Sobotka in 1877. The museum exposition captures the examples of the author's work, photos from his life, and the interior of Šrámek’s Prague apartment which was moved to Sobotka after his death. It includes the study with library and the living room. The exposition includes the presentation of unique documentary film "Fráňa Šrámek in Sobotka in 1937", probably the only film capturing the most famous Sobotka native.

Opening times:The Museum is open all year round on working days, at the weekends during the summer season.

Entrance fee: Adults 30 CZK, Children 20 CZK.

 

zámek Humprecht, author: Milan Drahoňovský
zámek Humprecht, author: Milan Drahoňovský
Dům Fráni Šrámka  - muzeum, author: MIC Sobotka
Kostel sv  Máří Magdaleny s farou, author: Archiv: Město Sobotka
Lidová architektura v Sobotce, author: Archiv: Město Sobotka
Sobotka, author: Archiv: Město Sobotka
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load