CSDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Pension Na Vejpřeži (Harmonie)

Bohemian Paradise

Frýdštejn 51
Frýdštejn, 463 42

Phone:+420 483 393 139
GSM:+420 603 493 598
E-mail:info@navejprezi.cz
Web:www.navejprezi.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Capacity

Total capacity of beds: 25
Types of room: twin, three-bed, four-bed, multiple-bed
Number of double rooms: 3
Number of three-bed rooms: 2
Number of four-bed room: 2
Number of multiple-bed rooms: 1
The Harmonie chalet is a quiet family guesthouse located on the border of two regions: the Bohemian Paradise and the Jizera Mountains. It offers accommodation in the village of Frýdštejn, directly below the Kopanina viewpoint.
 
 

The Harmonie chalet has 23 beds in eight attic double rooms, triple rooms and four-bedded rooms with their own bathroom, toilet and TV. There is a dining room with a bar and a fireplace on the ground floor, where you can relax. In the main season we offer draught beer, soft drinks and a wide selection of wines from all over the world. Guests can borrow different kinds of board games or play electronic darts. There is a clubroom with a TV, a DVD and a satellite connection and a home cinema next to the dining room.

It is possible to hire a sauna or a whirlpool to relax in. The guesthouse has a large garden with an outdoor swimming pool. There is a roofed terrace with a seating area available in summer. There is a grassy playground with a net, a table-tennis table, a children’s corner and an outside swimming pool in the garden.

The guesthouse has its own car park for guests.

Penzion Na Vejpřeži, author: archiv Penzion Na Vejpřeži

Accommodation furnishing

Classification: *** Facilities: room with shower Facilities: room with WC Facilities: TV in the room Facilities: TV in the common room Facilities: WiFi Facilities: grill, fireplace Facilities: garden, terrace Facilities: training equipment Facilities: outdoor pool Facilities: sauna Facilities: playground Facilities: sporting equipment rental Facilities: car park Facilities: car park Additional services: breakfast Additional services: half board Additional services: washing and ironing

Penzion Na Vejpřeži, author: archiv Penzion Na Vejpřeži
Penzion Na Vejpřeži, author: archiv Penzion Na Vejpřeži
Penzion Na Vejpřeži, author: archiv Penzion Na Vejpřeži
Penzion Na Vejpřeži, author: archiv Penzion Na Vejpřeži
Penzion Na Vejpřeži, author: archiv Penzion Na Vejpřeži
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load