CSDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Ski Resort Horní Mísečky - Medvědín

Giant Mountains

Horní Mísečky
Špindlerův Mlýn, 543 51

Phone:+420 499 467 101
E-mail:info@skiareal.cz
Web:www.skiareal.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The Horní Mísečky Ski Resort is situated to the north from Vítkovice and to the west from Špindlerův Mlýn. Because of its tranquil atmosphere, it is recommended for a family recreation.
 
 

The resort offers downhill skiing for any difficulty level, from beginners to advanced skiers. There is a snow park too. Artificial snow is added onto all pistes at Horní Mísečky and Medvědín if needed. There is an ideal connection between Horní Mísečky and Špindlerův Mlýn - the chair-lift to Medvědín that will take you to 1 270 metres above sea level. At the premises Horní Mísečky - Medvědín you can use the ski-pass from Svatý Petr. Both resorts are connected via regular ski bus.

Cross-country skiing: Horní Mísečky is a popular starting point for trips to the ridges. The cross-country skiing trails, total length 50 km, are ranked among the best in the Czech Republic. They are rolled every day.

Skiareál Horní Mísečky, author: MELIDA, a.s.

Facilities: Snowboard track Facilities: Ski hire Facilities: Parking Facilities: Fast refreshments About the area: Artificial snow About the area: Technical maintenance of slope About the area: Night-time skiing About the area: Ski bus

Ski centres

Four-seat cable car: 1

Skiareál Horní Mísečky, author: MELIDA, a.s.
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load