CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Search

Church of St. Lawrence. Jilemnice

Giant Mountains

Jilemnice, 514 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

St. Lawrence`s Church is a building of the High Baroque style built in 1729 - 1736.
 
 

It was built according to a design by J. J. Aichbauer. Unfortunately, it lost the typically Baroque feathery shape in the town fire of 1838. Then, the nave was quickly covered with an ordinary gable roof; the tower received a tent roof. The external decorations were made by engraver and sculptor called Jan Sucharda, amidst whose descendants we find also Cyril Bouda. Above the altar we can see the painting of the Torture of St. Lawrence by Dominik Kiderman; we should also mention the statue of the Madonna from the early 15th century and tin font below the pulpit from 1545. The temple boasts exceptional acoustics enhancing the sound of the Baroque organ from 1788. The church is surrounded by statues of St. Václav, St. Barbara and St. John of Nepomuk. The church also has an Empire-style presbytery.

KOSTEL SV. VAVRINCE, JILEMNICE
 

Sacrial Monuments: Church

KOSTEL SV. VAVRINCE, JILEMNICE
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load