CSDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Church of St. Václav, Paseky nad Jizerou

Giant Mountains

Paseky nad Jizerou, 512 47

Phone:+420 481 522 001
E-mail:infocentrum@mesto-rokytnice.cz
Web:www.rokytnice.com
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The church was built in 1787 - 1789 in a place where there was originally a deep wood and tall rocks.
 
 

This is a Baroque, single-nave building with a segmented presbytery, sacristy on the northern side, typical prism-shaped tower covered with shingles and topped with a cupola over the western face. It has remained virtually unchanged since it was built.

The interior is uniform Rococo style from the late 18th century. The main altar, two side altars and pulpit were brought from the closed church in Stará Boleslav. The painting of St. Václav on the main altar was created by the painter Bartůněk in 1886. The area in front of the church is occupied by a cross from 1811 and two memorial linden trees planted in 1881.

Behind the sacristy one can find the tomb of Raimund Kaspar, the first priest of Paseky. The southern side is adjoined by a cemetery with a remarkable stone wall, precious central Baroque cross and a lovely view of the ridges of the western Krkonoše Mountains.

Kostel sv. Václava, Paseky nad Jizerou

Sacrial Monuments: Church

Kostel sv. Václava, Paseky nad Jizerou
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load