CSDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

The Golden Path of Bohemian Paradise - day 6.

Bohemian Paradise

Route: KOZÁKOV – Komárov – Bačov – Vrcha –Zelený Háj – Bezděčín – Skuhrov – Rváčov – Morcínov – Košov – Tábor – Kyje – Železnice – Valdice – JIČÍN (26,5 km)
 
 

Alternative route: KOZÁKOV – Komárov – Bačov – Vrcha – Zelený Háj – Bezděčín – Skuhrov – Rváčov – Morcínov – Košov – Tábor – Klepanda – Bradlec – Železnice – Valdice – JIČÍN (30 km)

Difficulty: Moderate.

Description:

Continue on the Golden Path from Kozákov via the settlements of Komárov, Bačov, Vrchy and the Zelený Háj fork. Then descend on a forest path to the Černá rokle Valley and via Rváčov, Morcínov and Košov, reach Tábor Hill (the Tichánkova lookout tower, a restaurant, a seasonal information centre, a way of the cross, etc.).

From there, you can either pass the Kozlov castle ruins and continue directly to Železnice (a museum, a cylindrical mill, a conservation zone, a restaurant) or make the hike somewhat longer and take the red hiking trail via Klepanda (a restaurant).

From there you can take a 2 km detour to see the Kumburk castle ruins. From Klepanda, walk on the blue hiking trail via Bradlec (castle ruins) to Železnice, where you will again connect to the Golden Path. Walk through Valdice with its Carthusian monastery that is today part of a prison. Behind the railway station you can see the Wallenstein Loggia, a summer residence with a vast English park. There s a four-lane linden alley to the town of Jičín that Albrecht von Wallenstein planted.

The town of Jičín is referred to as Albrecht von Wallenstein´s town or the town of fairy tales. And those are only some of the services the town has to offer (the Museum of Plays, a synagogue, the Rumcaj’s Shoemaker’s Workshop, Rumcaj´s World by Radek Pilař Exposition, the Valdická Gate, the Milohlídka conservation area, etc.).

Náměstí Jičín
 
Náměstí Jičín
Mapa - 6. den, author: ing. Jan Mertlík
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load