CSDEPL
Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Ruin of Zbirohy Castle

Bohemian Paradise

Zbirohy
Koberovy, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Zbirohy Castle used to rise high above the Jizera River near the village of Rakousy, at the point where the river had formed a large turn. Zbirohy is one of the few noble constructions of this type built under the rule of King Wenceslas IV. In his time, the trend in Czech castle architecture was comfort, which is reflected in the look of Zbirohy Castle.
 
 

The remnants of the walls and cellars show that the castle was not very large and that it was always dominated by the nearby Hrubý Rohozec. What is still preserved is the relics of the walls (up to 10 m high) and the cellars (in part carved in the rocks). At the entrance you will come across the ruin of a bastion and there is a water reservoir near the former palace.

Locality: 5 km to the northeast from Turnov. The castle is open for free.

Zbiroh, author: Jan Frýba
 

Castles and Castle Ruins: Castle Ruins

Zbiroh, author: Jan Frýba
Zbiroh, author: Jan Frýba
Zbiroh, author: Jan Frýba
Zbiroh, author: Jan Frýba
Zřícenina hradu Zbirohy
Zřícenina hradu Zbirohy, author: Milan Drahoňovský
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load