CSDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Search

Ruin of Veliš Castle

Bohemian Paradise

Veliš, 507 21

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

 

Veliš Castle was built on top of Velichovův Vrch around 1300. At that time, it was the strongest castle in Bohemia.
 
 

At present, you can see just relics of the bastions, the tower and the western palace that are firmly connected with the basalt base; also, you can identify not very clearly marked access paths and the terraces on the southern top. One can imagine the look of Veliš Castle from the oldest picture on the parchment plan of the Vokšice manor residence elaborated in 1698 by Andreas Bernard Klauser, a surveyor.

The main part of the castle consisted of a large tower covered with a saddle roof with crenellation. From the western and eastern side, there were palaces closed with two smaller towers; the eastern one was connected with the chapel. To the north, there was a forward fort with a gallery and loopholes. The access road to the western gate was protected with palisade.

Access: By car, you can go from Jičín to Podhradí and then continue on foot to the top of the hill (follow the tourist trail). The top of the hill offers a spectacular view of the wide surroundings, in particular the wonderful panorama of Jičín.

Locality: 4 km to the southwest from Jičín, near Podhradí.

Zřícenina hradu Veliš, author: Podobský Jakub

Castles and Castle Ruins: Castle Ruins

Zřícenina hradu Veliš, author: Podobský Jakub
Veliš, author: Jan Frýba
Zřícenina hradu Veliš, author: Podobský Jakub
Zřícenina hradu Veliš, author: Podobský Jakub
Zřícenina hradu Veliš, author: Podobský Jakub
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load