CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Bobsleigh run, Janov nad Nisou

Jizera Mountains

Hraničná ulice 602
Janov nad Nisou, 468 11

GSM:+420 607 160 652
E-mail:info@bobovadrahajizerky.cz
Web:www.bobovadrahajizerky.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The bobsleigh run in Janov nad Nisou is a great attraction and a thrilling experience for visitors of all ages.
 
 

The bobsleighs are intended for one or two people so that you can ride on your own or in pairs with your children or friends. The comfortable bobsleighs with rubber wheels are equipped with efficient brakes that enable everyone to choose the ideal speed and style of riding. They are so easy to steer that they can be driven by small children.

The bobsleigh run in Janov nad Nisou features 22 bends, 13 of which are left and 9 right. The true rarity of the run is the carousel, where the bobsleigh turns by 450 degrees. The total length of the track is 900 m; the lift is 270 m long.

The centre features a restaurant with 48 seats inside and 80 more seats at the tables on a large terrace with a grill and smokehouse. Its ideal location, unconventional sport experience, great self-service cafeteria and children's corner render the centre an interesting place for family trips.

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load