CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Ruin of Ralsko Castle

Mácha Region

Ralsko, 471 24

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The former castle in the possession of the Vartemberks, a powerful noble family, used to be a watch tower on the merchant route to Lusatia; it used to be a customs house as well.
 
 

The deserted castle was used by thieving knights and later destroyed by treasure hunters. At present, its ruins form the characteristic silhouette of the lonely hill. The castle was not open to the public for a long time as it was located in a military area. At present, you can set out for a challenging trip; the climbing itself is worthwhile. Besides the relics of the castle, the top offers a superb view of the České Středohoří, the Lužické Hory and Jizerské Hory, Ještěd, dominant features of Český ráj and the Mácha region with Bezděz Hill.

Ralsko Castle is connected with several legends. One of them mentions a hidden treasure guarded by a giant dog that rambles through the dense forests. Another legend insists that inside the hill, similarly to Blaník Hill, sleeping soldiers are waiting, to save the country when it gets into really serious problems.

Locality: 4 km to the northeast from Mimoň.

Zřícenina hradu Ralsko, author: Radek Kudláček

Castles and Castle Ruins: Castle Ruins

Zřícenina hradu Ralsko, author: Radek Kudláček
Zřícenina hradu Ralsko, author: Jan Pasler
Ralsko, author: Vynikal
Zřícenina hradu Ralsko, author: Vynikl
Ralsko, author: Holas
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load