CSDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Search

Ruin of Pařez Castle

Bohemian Paradise

Libuň, 507 15

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The ruin of the rock castle that was named the Pařez - i.e. the Tree Stump, after its shape, is situated at the northwestern side of the Prachovské Skály.
 
 

Historic documents first mention the castle in 1403, when the owner was Jan of Pařez.

The rock on which the castle was built is divided with a narrow pass and a cleft in two parts. There was a rectangular tower with a gate at the western edge of the castle, accessible by means of a wooden bridge from the opposite rock. On the top of the rock you can still see imprints of fortifications and foundations of the rectangular tower.

Access: On foot from the Turistická Chata (Tourist Hut) along the red trail, past the swimming-pool called Pelíšek (4 km) or by car via Pařezská Lhota in the direction to Blata – you can park right at the castle. The locality is open to the public for free.

Locality: at the northwest side of the Prachovské Skály, 3 km to the southwest from Libuň, 8 km to the northwest from Jičín.

Zřícenina hradu Pařez, author: Jakub Podobský
 

Castles and Castle Ruins: Castle Ruins

Zřícenina hradu Pařez, author: Jakub Podobský
Zřícenina hradu Pařez, author: Jakub Podobský
Zřícenina hradu Pařez, author: Jiří Morávek
Pařez, author: Podobský Jakub
Pařez, author: Podobský Jakub
Pařez, author: Podobský Jakub
Pařez, author: Podobský Jakub
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load