CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Ruin of Nístějka Castle

Giant Mountains

Vysoké nad Jizerou, 512 11

Phone:+420 481 540 278
E-mail:knihovna@vysokenadjizerou.cz
Web:www.vysokenadjizerou.cz
www.info.vysokenadjizerou.cz/
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The ruin of Nístějka Castle is situated on the rock above the valley of the Jizera River and the Farský Brook.
 
 

The original castle was neither large nor important. It was founded in the first half of the 14th century by the family of Valdštejn. In 1390, along with the village of Vysoké it was moved to the hands of the Vartemberk and later Jenštejn family. Around 1460, after a short period of being in the hands of King Jiří of Poděbrady, the castle was connected to Návarov. From 1519 the castle is mentioned as deserted, probably after a fire.

The castle is a pleasant destination for lovers of romantic and mysterious localities. During archaeological research, relics of an extraordinary large furnace were discovered – from which, by the way, the name of the castle was derived (in old Czech, the furnace mouth was called the nístěj). A part of the excavation findings is shown in the Krkonoše Museum in Vysoké nad Jizerou.

Locality: 4 km to the south from Jablonec nad Jizerou.

Nístějka

Castles and Castle Ruins: Castle Ruins

Nístějka
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load