CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Ruin of Milštejn Castle

Lusatian Mountains

Svor, 471 51

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The castle was founded in the 1st half of the 14th century by the family of Berka from Dubá in order to provide protection for the merchant route to Žitava. It was built on sandstone blocks and has never been conquered.
 
 

For the whole time of its existence the castle was in the possession of the Berka family, who left it by the end of the 16th century. The cause of its destruction was the mine where millstone used to be exploited (in the 18th century). The fort is over 100 metres long but it was strongly affected by the mining activities. At present, the only preserved part is the wall with a gate. The nearby rock gate is not natural but man-made.

Locality: 3 km to the north from Cvikov, 2 km to the northeast from Svor.

Milštejn, author: Chmela
 

Castles and Castle Ruins: Castle Ruins

Milštejn, author: Chmela
Milštejn, author: Chmela
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load