CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Castle ruins of Hamrštejn

Lusatian Mountains

Chrastava, 463 31

Phone:+420 485 143 161
Web:www.npu.cz/cs/uop-liberec/prezentace-pamatek/liberec_hamrstejn
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Hamrštejn (although it is a ruin of castle) is a popular tourist destination between Liberec and Chrastava. It is well accessible by train (Machnín Hrad stop) or by bike along the No. 20 Odra-Neisse. Go to a little sightseeing trip, along the trail there are educational boards.
 
 

Our tip:

When visiting Hamrštejn, we recommend not to forget another local attraction, which is almost within sight of the ruins:

Transborder

You can find it in the direction from Hamrštejn after crossing the railway tracks and moving to the river under the viaduct. 

Transborder is a suspension bridge over the Nisa river for manual drive. Passengers move the cabin directly by pulling the rope. The chain hoist is designed in such a way that passengers do not have to exert great force. The transborder project comes from the architect Martin Rajniš.
Hamrštejn, author: Chmela
 

Castles and Castle Ruins: Castle Ruins

Hamrštejn, author: Chmela
Hamrštejn, author: Chmela
Hamrštejn, author: Milan Drahoňovský
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load