CSDEPL
Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Liberec Chateau (closed)

Jizera Mountains

Felberova
Liberec, 460 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Liberec Chateau was built in the Renaissance style, and was completed in 1587. The rare Renaissance chapel from the beginning of the 17th century has been preserved in the chateau. There is also a beautiful park open to the public, which is ideal for relaxing in or taking a short stroll.
 
 

The original simple Renaissance building was constructed by the brothers Kryštof and Melchior von Redern back in 1582 - 87, and so the chateau is also one of the oldest brick buildings in the city. Its present appearance is the result of several alterations carried out over the centuries, beginning after a devastating fire in 1615. This was then the estate owner, Katharina von Redern, had the chapel and the Nostic Wing built on to the chateau according to plans drawn up by Jan Arkan of Zittau.

In the 20th century the world-famous Skloexport company set up a unique glass showroom in the chateau, and it was this delicate beauty that gave rise to the proud name: "Glass Chateau". However, the chateau complex is unfortunately not open to the public at the moment, although you can still merely admire its interesting exterior right in the very heart of the city.


Zámek Liberec, author: Libor Sváček
 
Zámek Liberec, author: Libor Sváček
Zámek Liberec, author: Libor Sváček
Zámek Liberec, author: Chmela
Zámek, author: SML, Tomáš Mauder
Zámek, author: statutární město Liberec
Liberecký zámek - kaple, author: statutární město Liberec
Zámek Liberec, author: Libor Sváček
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load