CSDEPL
Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Lomnice nad Popelkou Chateau

Bohemian Paradise

Lomnice nad Popelkou 4, 512 51

GSM:+420 739 568 347
E-mail:info@kislomnice.cz
Web:www.zamek.kislomnice.cz
www.kislomnice.cz
www.facebook.com/kislomnice
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

A Baroque chateau from the 18th century, rebuilt from the Renaissance Valdštejn chateau on the site of a former Gothic fort by the Counts of Morzin.
 
 

There are no typical guided tours but occasional exhibitions and a cycle of cultural events called “Léto na zámku” – Summer at the Chateau are held here.

The chateau in Lomnice nad Popelkou was built in the 16th century on the site of the original fort from the 13th century. In the years 1730 – 1737 it underwent Baroque reconstruction and later on other alterations.

It is a single-storey building with three wings whose side wing adjacent to the square is highlighted by a mansard roof and a rather indented Baroque façade. During the years 2009 – 2010 the chateau underwent reconstruction, and in October 2010 was re-opened.


The Municipal library and Culture and information centre of the town of Lomnice nad Popelkou resides in the building and is at the same time its administrator.


 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load