CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Chateau Vartenberk (not open to the public)

Lusatian Mountains

Stráž pod Ralskem, 471 27

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

In the 13th century, the Gothic Vartenberk castle was built on the site of a guard castle to protect the Zittau Záhvožď trade route. The founder of the castle was probably Markvart of Březno.
 
 

In 1563 the castle was rebuilt as a Renaissance chateau which was visited even by Emperor Franz Joseph I. in 1865. In modern history, the chateau served as accommodation for holidaymakers, however, later on it was devastated by the Soviet army and on September 11 1987, it burned down.

The chateau has not been fully repaired yet and isn’t accessible to the public. On the opposite side of Zámecký vrch hill there stands the Chapel of St. John of Nepomuk, which is connected to the chateau by linden alley. At the highest point of Zámecký vrch hill used to stand a cross. A Baroque sculpture of St. Norbert of Xanten and a Marian column with two angels by K. Steyer can be found below the castle. On the railings there are sculptures of four saints from 1726.


Zámek, author: Michaela Voříšková
 
Zámek, author: Michaela Voříšková
Pohled na Zámek, author: Patrik Endrych
Zámek
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2022  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load