CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Search

Windmill in Jindřichovice pod Smrkem

Jizera Mountains

Jindřichovice pod Smrkem 82
Jindřichovice pod Smrkem, 463 66

GSM:+420 605 345 467
E-mail:info@lunaria-jindrichovice.cz
Web:www.lunaria-jindrichovice.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

The windmill from the 1930s is an exhibit of the Museum of Rural Life Before the Industrial Revolution in Jindřichovice pod Smrkem.
 
 

The windmill is designed to supply electricity to the facilities within the Museum and, concurrently, to the process of grain milling. The brick cylinder-shaped building has a diameter of 3.9 m and is 4.2 m high, and is built on stone foundations and plastered with mud plaster with an admixture of horse and cow dung, which was coated with a mixture of flour mash, clay and sand, and finally painted with lime mixed with cottage cheese and linseed oil to make it weather-resistant. The roof is conic-shaped, covered with shingles. The roof turbine originally served in a small windmill in Tošanovice near Frýdek-Místek; it was supplemented with equipment to put the turbine to operation. The milling part is completely assembled from preserved parts and is capable of milling grain.

Opening hours

April - September Tu - Su 10:00 - 17:00
October - March --

Jindřichovice, author: Míra Chmela

Museum Specification: technical Technical Monuments: Sites associated with crafts

Jindřichovice, author: Míra Chmela
Větrný mlýn, Jindřichovice
Jindřichovice pod Smrkem
 
 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load