CSDEPL
Prachovské skályPrachovské skály

Přírodní rezervace Prachovské skály patří k nejznámějším oblastem České republiky a je jednou z nejstarších přírodních rezervací v České republice.

Pohled z KozákovaPohled z Kozákova

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Na jeho vrcholu se nachází Riegrova turistická chata a kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna.

Státní zámek Mnichovo HradištěStátní zámek Mnichovo Hradiště

Původně renesanční zámek, postavený Václavem Budovcem z Budova, po Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna.  

Zřícenina hradu Vranov - PantheonZřícenina hradu Vranov - Pantheon

Na strmém skalním bradle, které se vypíná vysoko nad Jizerou, byl na počátku 15. století postaven jeden z posledních hradů této oblasti, Vranov - Pantheon. Tvoří jednu z dominant Maloskalska. 

Search

Karlov Monument Reserve

Bohemian Paradise

Karlovské náměstí
Lomnice nad Popelkou, 512 51

GSM:+420 739 568 347
Web:www.lomnicenadpopelkou.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

Karlov, a local part of Lomnice nad Popelkou, was declared a folk architecture preserve.
 
 

The square in Karlov is a characteristic example of top wooden Baroque urbanism in the region of the Krkonoše. Its base is a large rectangular square. Karlov development comprises unified single-floor timbered houses with lowered halls and richly carved gables that are directed towards the square. To underline the main symbol of the newly built part of the town - the name Karlov - in 1874 a sandstone sculpture was erected in the middle of the square, depicting the Virgin Mary of Karlov, the patron of pregnant and infertile women. In addition, there is a little fountain. The upper part of the square is decorated with a sculpture of St. Procopius.

In the past, the Karlov square was used for traditional village fairs, cattle trading, etc. In the sixties, there were attempts to declare this locality a monument reserve, and there was a plan to demolish the houses in the upper part of the square and to move in partially damaged valuable houses from the surroundings.

Karlov was declared a monument reserve of folk architecture on 25th July 1995.

 
Bohemian Paradise Association © 1992-2023  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info
Liberecký kraj Královéhradecký kraj Středočeský kraj
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
load